Податкове право

Податкове право – підгалузь фінансового права яка являє собою сукупність правових норм що регулюють суспільні відносини у сфері оподаткування. Сторонами податкових правовідносин є платники податків, платники зборів, податкові агенти, місцеві державні органи, банки, – які перераховують податки і збори до бюджету.

В основному, суперечки, які виникають, відносяться до адміністративних, тобто суперечки між платником податків і державним органом або адміністративним особою які реалізують політику держави в сфері оподаткування. Наприклад:

 • спори пов’язані з надмірно нарахованих податком або недостатньої (сумою коштів);
 • спори щодо термінів здачі податкової звітності, невірним заповненням податкових декларацій, накладних, звітів і т.п.;
 • спори виникають в результаті нарахованих штрафних санкцій, скасування реєстрації статутних документів та застосування до платника податків фінансових обмежень і інших методів стимулюючих до виконання податкових зобов’язань;
 • спори виникають у зв’язку з визнанням юридичної особи фіктивною;
 • спори пов’язані з кримінальними виробництвами виникають з невиконання податкових зобов’язань;
 • стягнення і відшкодування ПДВ;
 • спори щодо оскарження актів податкових органів індивідуальної дії (рішень, наказів, актів і т.п.) в порядку скарг, тобто в податкових органах вищого рівня;
 • спори щодо оскарження актів податкових органів індивідуальної дії (рішень, наказів, актів і т.п.) в порядку розгляду в судових інстанціях.

Податкове право, за своєю правовою природою, складний об’єкт для вивчення, який власники бізнесу і керівники, практично не освоюють, а перевалюють цю проблему на бухгалтерію (головного бухгалтера), при цьому в основному, залишаючи за собою всю повноту відповідальності за результати податкової діяльності. При цьому в разі виникнення проблем, юрист загального профілю (спеціалізації), практично не безпорадний, так як правовідносини які виникають з податкових спорів вимагають специфічних знань фінансової сфери, процедур здійснюваних податковими органами, законів і т.п..

Світовий досвід вирішення цієї проблеми (в тому числі в Білорусії, де наші партнери брали участь у розробці Закону “Про податкових консультантів”), це введення інституту “податкових консультантів”, фахівця який здійснює професійну діяльність пов’язану з податковим правом і представляє інтереси платників податків, процесуальний супровід в податкових спорах (на подобі адвокатів, що представляють інтереси сторін в кримінальних процесах).

Суспільні відносини в сфері оподаткування можна умовно розділити на місцеві та міжнародні. Відносини в сфері податкового права які виникають на місцевому рівні, виникають між суб’єктами платниками податків і зборів та державним органом реалізують політику щодо здійснення податкового контролю, встановлення і введення в дію, стягнення (самостійну сплату або примусове стягнення), податків і зборів з юридичних і фізичних осіб платників податків.

При реалізації політики державним органом невід’ємно виникають конфлікти пов’язані із залученням до податкової відповідальності і захистом прав платників податків. Відповідальність за недотримання Законів або встановлених норм, може бути як адміністративною так і кримінальної, яку в основному несе керівник.

Керівник оформивши наказом головного бухгалтера, не передає відповідальність за податкову діяльність на найманого працівника. Кримінальну і іншу відповідальність все одно несе керівник.

Відносини в сфері податкового права виникають на міжнародному рівні є більш складними і включають комплексні правові норми, які розглядають:

 • міжурядові державні відносини виникають у зв’язку з домовленим перерозподілом компетенції на здійснення прав на оподаткування (стягнення податків і зборів) з платників податків;
 • відносини між компетентними державними органами різних держав щодо обміну інформацією;
 • транскордонні податкові відносини виникають у зв’язку з оподаткуванням резидентів в межах компетенції іноземного державного органу реалізує політику держави у сфері оподаткування на стягнення податків і зборів з платників податків, або в зв’язку з оподаткуванням не – резидента в межах компетенції місцевого державного податкового органу.

Для проведення консультацій ви можете зв’язатися з нашою компанією по контактними даними в бічній панелі або на сайті.

Залишити відповідь