Чи можна вийти з об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)

Вихід з ОСББ

Увійшовши в Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), щасливі учасники з часом замислюються про можливість виходу з ОСББ. Причини такого рішення різні в кожному індивідуальному випадку.

Так все таки, чи можна вийти з ОСББ?
Відповідь: “ТАК”

Оформлення виходу з ОСББ

Зазначене питання регулюється Законом України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, Статутами ОСББ і Конституцією України. За своєю суттю ОСББ є добровільним об’єднанням, – тобто примусити кого то прийняти участь в ОСББ і примушувати – заборонено. Така позиція діє незалежно від положень Статуту організації та є основоположною складовою права, а тому діє в будь-якому випадку незалежно від обставин.

Вихід з учасників ОСББ оформляється досить просто. Складається заява про вихід з ОСББ на ім’я зборів співвласників або Голови зборів співвласників, або чинного керівника. Зміст не має принципового значення, головне щоб в ньому було вказано про волевиявлення учасника про вихід з ОСББ. Якщо воно складається на ім’я посадової особи, то необхідно вказати, що ви просите його вчинити відповідні дії для виходу з ОСББ. На розгляд заяви в загальному порядку відведено приблизно 30 днів. Після цього терміну, не має значення залишили вас в складі учасників ОСББ чи ні, ви можете вважати, що вийшли з ОСББ.

Перш ніж виходити з учасників ОСББ, слід зважити всі “за” і “проти” такої дії. По суті вихід з ОСББ не дасть Вам ніяких позитивних наслідків. Швидше у вас додадуться тільки труднощі.

Про правову позицію Верховного суду України

Якщо ви вважаєте, що будете звільнені від сплати внесків – це не так. По суті, відсутність договірних відносин з ОСББ повинна тягнути такі наслідки. І логіка в цьому є. Змусити Вас укласти договір або увійти в ОСББ не можна. Але правова позиція Верховного Суду України Вас здивує. Незалежно від наявності договору з ОСББ, воно буде нараховувати на Вас внески. Верховний Суд України постановив це питання так, що:

  • обов’язок на укладення договору лежить на власнику приміщення в багатоквартирному будинку, разом з тим ще радянська норма, зобов’язує співвласника забезпечувати належний стан прибудинкової території та місць загального користування;
  • згідно Цивільного Кодексу України, співвласника – не можуть зобов’язати змусити брати участь в ОСББ або укладати з ним договір;
  • і як висновок, вважає, що співвласник зобов’язаний оплачувати рахунки ОСББ, навіть якщо немає договірних відносин.

Коментар до позиції

Зазначений висновок, звичайно викликає подив. Особливо у випадку з Договором. Так як Статут ОСББ це вид Договірних відносин а не Договір в розумінні Цивільного Кодексу України. Фактично Рішення є невмотивованим, а відображенням розуміння “справедливості” Судом цих відносин. Більш того, так як це роз’яснив Верховний Суд України, то Суди інстанцій нижче, зобов’язані його “враховувати”, а за фактом просто приймають як “Закон”.

Частою причиною, бажання вийти з ОСББ, є незадоволеність співвласника якістю отримуваних послуг від ОСББ або наявністю послуг і витрат організації які співвласник вважає зайвими і такими які завдають йому реальний матеріальний збиток. Такі висновки співвласника, багато в чому мають під собою реальний сенс і повинні враховуватися. Але для інших співвласників ОСББ (більшості), в свою чергу така позиція може не мати значення. “Тоді чому співвласник ОСББ, позбавлений права самостійно обслуговувати прибудинкові території та місця загального користування?”, “Чи справедливо це?”.

Висновки

Підводячи підсумок, можна сказати наступне:

  1. На момент публікації цієї статті, немає Європейської практики (Рішення Європейського Суду з Прав Людини), яка роз’ясняє ці відносини. Немає Закону який визначає відносини. Тобто питання не врегульоване, а роль “Закону” виконує рішення Верховного Суду України за рахунок інших Законодавчих Актів, що призводить до одностороннього розгляду цих питань в українських Національних Судах.
  2. Фактично, такий підхід обумовлює “монополію” ОСББ на надання послуг з обслуговування прибудинкових територій та місць загального користування, що невід’ємно призводить до зниження якості сервісу ОСББ, так як воно не боїться втратити платника внесків;
  3. Регулювання питання повинно включати: встановлення мінімальних зобов’язань співвласника приміщення, тобто таких за які він зобов’язаний платити ОСББ або виконувати самостійно, що зніме суперечки пов’язані з необхідним сервісом і розрахунком тарифів на оплату, а також дозволить співвласнику самостійно виконувати свої обов’язки перед державою і іншими мешканцями багатоквартирного будинку; відсутність фактичної монополії ОСББ на обслуговування. Таке регулювання буде працювати і виконуватися жителями багатоквартирних будинків, так як в основній масі, мешканці самі розуміють необхідність обслуговування і платять з бажанням, і хочуть забезпечити належний рівень життя в будинку. Неплатники або особи умисно йдуть від своїх зобов’язань, будуть нести відповідальність, але в законних рамках а не рамках самостійно визначених групою людей.
  4. Вихід з ОСББ на даний момент, не дає нічого позитивного. Замість цього, у Вас ускладнитися можливість впливати на мешканців в юридичному аспекті питання (ставити питання на обговорення на зборах, брати участь і голосувати на зборах мешканців, вимагати від ОСББ документи і т.д.). Своє бажання висловити протест, можна реалізувати іншими способами, які більш складні але більш ефективні – наприклад зібрати ініціативну групу, взяти участь в ревізійної комісії і т.д..

Повернення до змісту в статті:

Залишити відповідь